TOP 5 zajímavostí o knize Filmová místa (Filmové miesta) na Slovensku

Filmová místa kdekoli ve světě mají své specifické cílové publikum. Slavná jsou místa ze slavných českých filmů. Z Vesničko má středisková, Dedictví s brněnským centrem, nebo z filmu S tebou mě baví svět. V Dalešicích se natáčely Postřižiny, v Praze stovky trháků, a na Slovensku také nemálo filmů, které se objevily v kinech, nebo v televizi. Právě takovým místům, kde se filmové scény odehrávají, nebo se jen mihly, se věnuje kniha Filmová místa od Tomáše Galierika. Je krásná a jedinečná především pro…

Filmy a jejich natáčení

Oživuje a připomíná to, na co se zapomínalo

Na Slovensku se donedávna nikdo pořádně nezabýval dokumentováním filmových míst a zajímavostí na mapě Slovenska. Kniha tak připomíná, kolik zajímavých míst v republice mají kolem sebe a není nutné mezi nimi jít příliš daleko. Na Slovensku se zkrátka takovým místům nepřipisoval nijak výrazný význam v rámci turismu a jen velmi pomalu se k takovým místům přistupuje jinak. Přitom slovenský a hlavně československý či zahraniční film sáhly po slovenských lokacích opakovaně. Pro českého čtenáře může být takové čtení stejně zajímavé.

Pozadí filmu a jeho zajímavosti

Samotnou zajímavostí o knize je fakt, že sama přináší nemálo zajímavostí z pozadí filmové výroby. Poodhaluje, jak funguje střih, co museli filmaři udělat, aby docílili filmové scény. Také se v ní nachází několik zajímavých postřehů přímo z měst a muzeí, které autorovi poskytly i osobní dojmy z natáčení.

Jak inspirace

Knížka poslouží jako inspirace pro vlastní itinerář. Pokud se chystáte po Slovensku, vezměte ji s sebou. Je opravdu pozoruhodné dočíst se o některých místech ze zcela jiné perspektivy. Jedete možná na Čachtický hrad. No přímo tam a pomocí knihy Filmová místa najednou pochopíte, že to není jen sídlo Bátoričky (haběnka Alžběta Bátoryová byla sfilmována například Jurajem Jakubiskem), ale že je to i filmové místo, kde se natáčelo fantasy Dračí srdce, Tajemný hrad v Karpatech a také v okolí se najdou další filmová místa, která mají co nabídnout.

Výborná kombinace

Kniha je výborná kombinace zájmového, zábavného a poutavého čtení, která v sobě kombinuje cestovatelského průvodce, literaturu faktu a tak trochu i dějiny. Kniha není ani encyklopedií a ani čistě průvodcem. Je skvělým mixem všeho dohromady, což tvoří knihu vhodnou pro jakoukoli věkovou kategorii. Neexistuje mnoho turistů, kteří by o sobě říkali, že jsou filmoví turisté. Proto je tato knížka možná první vlaštovkou pro ty, co by se chtěli rozhodnout vydat na cestu filmového turismu.

Utajeno a vybráno

Celá kniha obsahuje spoustu utajených informací. Utajených proto, že nebyly nikde archivy uvedeny a zůstaly jen v paměti informátorů. Filmování na některých místech pár vteřinových, nebo jen minutových scén se možná nikde mimo obraz nezaznamenalo (dokumentace), ale památníci to znát mohou. Pokud se místo dá rozeznat i dnes podle zakřivení kopců, porostů, zakřivení řek, chodníků, skal či ulic, téměř zapomenutá informace mohla opět na světlo světa a v knižní podobě se na ni už tak snadno nezapomene.

Mohlo by také zajímat

Autor článku