Ostrava a její Nová radnice na nové sběratelské 0 eurobankovce

Ostrava, třetí největší město České republiky rozlohou i počtem obyvatel, se již brzy objeví na nové bankovce. Stále více populární koncept 0 eurobankovek i u nás dosud zaujal zejména pražskými motivy, bankovkou s Karlem Gottem, či bankovkou s Katedrálou sv. Petra a Pavla v Brně. Ostravská 0 eur bankovka zobrazuje motiv jedné z nejznámějších budov krajského města, známého především jako město průmyslu a hornictví.
Euro Souvenir bankovka OSTRAVA, na které je vyobrazen motiv ostravské Nové radnice, bude k dispozici nejen sběratelům poprvé během Dne otevřených dveří Nové radnice 28. října od 13 do 18 hodin. Prodej se uskuteční ve stánku ostravského infocentra přímo na Prokešově náměstí.

Ostrava 0 eur bankovka

Prodej bude probíhat náhodně, bez možnosti výběru sériového čísla, s omezením počtu maximálně pěti kusů na osobu. Zájemci budou moci u stánku platit hotově v českých korunách nebo platební kartou. Po skončení Dne otevřených dveří bude případný volný prodej následovat ve všech ostravských infocentrech s jednodenní pauzou, tedy od 30. října dle otevírací doby jednotlivých provozoven.

  • náklad: 10 000 ks
  • cena: 60,- Kč
  • začátek prodeje: 28.10.2019

Ostravský motiv 0 eurové bankovky

Budova Nové radnice vystavěna v letech 1925 až 1930 nahradila původní radnici na Masarykově náměstí. V té dnes sídlí Ostravské muzeum. Prvorepublikovou nadčasovou budovu s hodinovou věží navrhli František Kolář a Jan Ruby. Výstavbu vedl architekt Karel Kotas. Celkově je dodnes celý radniční komplex největším v České republice. Věž, kterou tvoří 155 tun vážící konstrukce, dosáhla po dostavění dva české rekordy. S výškou 86 metrů se stala nejvyšší radniční věží v celé zemi.

Zároveň do rozhledny vedl v té době nejvyšší rychlovýtah. Ochoz věže se nachází ve výšce 72 metrů. Veřejně přístupná s krásným výhledem je jednou z nejoblíbenějších atrakcí města.
V popředí ostravského motivu na 0 eurové bankovce stojí 3,5 metrů vysoká bronzová socha Ikara, kterou na Prokešovém náměstí před radniční věží instalovali 1. července 1999. Jejím autorem je akademický sochař František Stork.

Koncept 0 eurových suvenýrových bankovek

Zajímavý koncept, jehož úkolem bylo zatraktivnit různé atrakce v Evropě, původně vznikl ve Francii. Jeho popularita se postupně začala rozšiřovat i do ostatních zemí Evropské unie a v posledních letech se začal objevovat i ve zbytku světa. Technologické zpracování je totožné s oficiálním platidlem. Kvalitní bavlněný papír a řada prvků originality, které ztěžují i ​​při skutečných euro bankovkách pokusy padělatelů, tvoří z 0 eurobankovek pokaždé unikátní sousto pro sběratele. Každá bankovka je číslovaná, což mnohokrát pro sběratele hraje důležitou roli. I přes velký nápor zájemců po uvedení bankovek do prodeje se v Evropě daří plnit původní smysl tohoto suvenýru. Ovlivňuje turistický ruch a zájem cestovatelů. Případně se jejím prodejem ocitají konkrétní místa v cestovatelských plánech nejen jednotlivců, ale i celých skupin.

Mohlo by také zajímat

Autor článku